Günlerin Getirdiği Konusu Nedir, Türü Nedir? Günlerin Getirdiği Kimin Eseridir?

Günlerin Getirdiği, uzun bir süre önce yazılmasına rağmen hala geçerliliğini koruyan eserlerden biridir. Günlerin Getirdiği- Sözden Söze, türünün en bilinen eserlerin arasında yer alır. Günümüzde birçok okuyucuya ulaşmaya devam eden Günlerin Getirdiği, yılların eskitemediği bir başyapıttır. Peki Günlerin Getirdiği konusu nedir, türü nedir?

Gelin birlikte inceleyelim…

Günlerin Getirdiği Konusu Nedir?

Günlerin Getirdiği kitabı iki farklı bölümden oluşur. Birinci bölüm olan ‘Günlerin Getirdiği’ kısmında hatıralar, edebiyat, konuşma ve iletişim üzerine yazarın kendi düşüncelerine yer verilmiştir. Bu kısımda ayrıca yazarın Ahmet Haşim ve Yahya Kemal Beyatlı gibi isimler hakkında ne düşündüğü de aktarılmıştır. 

Kitabın ikinci bölümü olan ‘Sözden Söze’ kısmında ise daha çok edebiyat üzerine yazılara yer verilmiştir. Bu bölümde şiir, düz yazı, edebiyat alemi, yazarlık ve etik gibi birçok farklı konu ele alınmıştır. Tüm eser boyunca ise dönemin yazar ve şairleri hem eleştirel hem de yapıcı bir dille eleştirilmiştir.

Günlerin Getirdiği Türü Nedir?

Günlerin Getirdiği, deneme türünde kaleme alınmış bir eserdir. Bu eserde yazar farklı konularda kendi düşüncelerini okuyucuya aktarmıştır. Özellikle dönemin edebiyat anlayışı ve dönemin önde gelen isimleri eleştirilmiştir.

Deneme türü, bir yazarın kendi üslubunu en açık seçik şekilde gösterdiği tür olarak gösterilebilir. Okurlar hem yazarın kişisel düşüncelerini hem de yazı tarzını daha iyi anlayabilmek için deneme türünü tercih edebilirler.

Günlerin Getirdiği Kimin Eseridir?

Günlerin Getirdiği, Nurallah Ataç’ın eseridir. Nurullah Ataç, Cumhuriyet Dönemi’nde eserler vermiş usta bir yazar ve eleştirmendir. Dil devrimi ve dilde yalınlaşmanın savunucularından birisi olmuştur.

Ataç, eserlerinde Türkçe’deki hiçbir yabancı sözcüğü kullanmamış, bu sözcüklerin yerelleştirilmesi konusunda önemli çalışmalara imza atmıştır. Fakat bazı yazıları arı bir Türkçe kullandığı için anlaşılmaz olarak nitelendirilmiş ve özellikle Attilâ İlhan, Halit Fahri Ozansoy gibi isimler tarafından eleştirilere maruz kalmıştır.

Günlerin Getirdiği Alıntıları

  • Dünyada söylenilmedik söz yoktur derler. Biz de birbirimizden imkânsız meziyetleri beklemeyelim.

  • Hepimiz kapalı birer kutuyuz: kendimizden başka kimsenin anlayamayacağı, kendimizden başka kimseyi anlamayan birer âlem.

  • Istırap önce hayret veriyor; o kadar ki insan inanmak istemiyor.

  • Düşlerimiz, düşüncelerimiz bizim buyruğumuza uyar mı sanırsınız? Asıl onlar bize buyurur, asıl onlar bizi sürükler.

  • Ne yapalım ki bazan rüyalarımızın hesabını görmek de lâzım geliyor.

  • Kitapların uzaklaştığı, yabancılaştığı saatler vardır. En iyilerini, en sevdiklerinizi açın, sarmazlar sizi: anlattıklarına kendinizi bir türlü kaptıramazsınız, aradığınız sözleri, yalnızlığınızı avutacak sözleri birinde bulamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir