Zamlar lokantalardaki iftar sofralarını boş bıraktı

Fiyatlardaki yükseliş ramazan menülerine de yansıdı. İstanbul’un birçok semtinde restoran ve lokantaların iftar saatinde boş olması dikkat çekti. İftar menülerindeki fiyatları yüksek bulanlar, iftar için evlerini tercih etti.

Esnaf iftar menülerinin yüksek olmasının artan maliyetlerden kaynaklandığını söyledi. Restoran sahibi Orhan Boğdaycı, “Bu sene biraz daha durgunuz. Bu durumun fiyatlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘İLK GÜN TÜM MASALAR BOŞTU’

Bakırköy’de bir restoranın çalışanı Umut Karabulut, maliyetlerle birlikte iftar menülerindeki fiyatların da arttığına dikkat çekerek, “Bu seneki Ramazan ayında müşteri sayısı, geçen seneye göre azaldı. İşler şu an için kötü. Bu sene fiyatlar, geçen seneye göre daha çok yükseldi” diye konuştu.

“Et pahalı ve alınmıyor. Esnaf satış yapamıyor ve para kazanamıyor. Şu an için işlerin çok düşük olduğunu söyleyebilirim” diyen Karabulut, Ramazan ayının ilk gününde masaların tamamının boş olduğunu belirtirken, “Bakırköy ilçesinde sadece bizim restoranımızda değil, çoğu yerde boştu. Burada 15 kişi çalışıyor. Geçen seneye göre iftar menü fiyatlarımız arttı fakat bunun malzeme fiyatlarından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Malzeme almakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

‘EVDE YEMEK YEMEYİ TERCİH EDİYORLAR’

Beyoğlu’nda restoran sahibi Orhan Boğdaycı, bu Ramazan’da geçen yıla göre işlerin daha durgun olduğunu belirterek, “Artan maliyetler fiyatları çok yükseltti. Bu durgunluğun da fiyatlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Boğdaycı, “Et ürünlerinde ise ekstra bir yükseliş oldu. İnsanların alım gücünün düşmesinden dolayı, müşteri restorana gelmekte zorlanıyor. Bir etin kilosu 250-300 TL olmuş ve insanlar burada yemek yemekte zorlanıyor. Bu yüzden insanlar genelde evde yemek yemeyi tercih ediyorlar” dedi.

Yine Beyoğlu’nda işletme sahibi Haydar Müjde ise, “Ete neredeyse her gün zam geliyor. Üç gün önce kilosuna 20 TL zam geldi. Biz bu zammı vatandaşa yansıtamıyoruz. Müşteriye bu zammı yansıttığımız zaman, bize yakınıyor. Ete her gün zam gelse bile biz işletme olarak, yılda bir kez zam yapıyoruz. Zamlardan dolayı talep de azaldı” dedi.

Turizm bölgesi olduğu için sadece turistlerin tercih ettiğini belirten Müjde, “Oteller boş, İstanbul depremi de insanları korkutuyor ve gelmiyorlar. İlk gün akşam 5 kişi iftar yaptık. Her şeye yüzde 200-300 zam yapılırken, biz yüzde 10-20 zam yaptık. Biz müşteriye zammı yansıtamıyoruz. Müşteri zam yapılınca hemen etkileniyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar da fiyatların yüksek olmasından dolayı lokanta ve restoranlara gitmediklerini belirtti. İstanbul’da iftar menü fiyatları ilçe ve restoranlara göre farklılık gösterirken fiyatlara geçen yıla oranla yüzde 100’e yakın zam geldiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir