İsrail Refah’ı vurdu onlarca sivil yaşamını yitirdi

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın Ekim ayında İsrail’e düzenlediği saldırıya misilleme yaparak Filistin’de sivilleri hedef alan İsrail güneydeki Refah’a saldırı düzenledi.

Gazzeli yetkililer ilk belirlemelere göre en az 37 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yaşamını yitiren 20 Filistinlinin bedeni Kuveyt Hastanesi’ne getirilirken 12’si de Avrupa Hastanesi’ne taşındı. Hayatını kaybeden 5 kişinin cansız bedeni ise Ebu Yusuf El-Nacar Hastanesi’ne getirildi.

Bölgenin güneyine saldırı gerçekleştirildiğini teyit eden İsrail ordusu ise Refah bölgesine düzenlenen saldırıda 2 rehinenin kurtarıldığını açıkladı. Rehinelerin Sheba Hastanesi’ne getirildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

BIDEN UYARMIŞTI

Öte yandan ABD Başkanı Biden ve Birleşmiş Milletler yetkilileri, İsrail ordusunun yaklaşık 1.3 milyon Filistinlinin barındığı Refah’a yönelik kara harekâtının “kan gölüne” yol açacağı uyarısında bulundu.

Pazar günü ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve uyarıda bulunmuştu. Biden’a Netanyahu’ya yaklaşık 1.3 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah’a “inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmadan” saldırı düzenlenmemesi gerektiğini söylemişti.

İki isim arasındaki telefon görüşmesi, Biden’ın Perşembe günü Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına cevaben İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği askeri saldırıları tanımlamak için “aşırı” ifadesini kullanmasından bu yana iki lider arasında gerçekleşen ilk telefon görüşmesiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir