Konut Kiralama Sürecinde Yeni Dönem! Yeni “Airbnb” Yasası Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’de yayınlanan kanunlar, konut kiralama sürecini değiştiriyor. Yasaya göre, 100 günden az süren kiralamalar ‘Turizm Amaçlı Konut Kiralaması’ kapsamına alındı.

Resmi Gazete’nin yayınında, 100 günden az süren kiralama işlemlerinin “Turizm Amaçlı Konut Kiralaması” olarak tanımlanacağı maddesine yer verildi.

Bu kapsama giren konut kiralamaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı izni gerekecek. Kira sözleşmesinden önce bu iznin alınması şart.

Yapılan kanun kapsamında, valilikler aracılığıyla da izin verme işlemi yapılabilecek.

İzin verilen konutların girişine Bakanlığın belirlediği niteliklere göre plaketler asılacak. İzin belgesi ve plaket ücretleri de yine Bakanlık tarafından belirlenecek.

Turizm amaçlı kiralanacak konut bir binanın dairesi ise, kiralama yapacak kişinin diğer kat maliklerinden onay alması ve onayı Bakanlığa ibraz etmesi gerekiyor.

Yayınlanan kanunda, izin belgesi alınan konutun üçüncü kişilere kendi hesabına kiralanması yasaklandı. İstisna olarak, kullanıcı tüzel kişilerin turizm amaçlı kiraladıkları konutu kendi personeli kullanabilecek.

İzinsiz kiralama yapan konut sahipleri ise para cezasına çarptırılacak. İzin belgesi almadan turizm amaçlı konut kiralayan kişilere, her konut için 100 bin lira para cezası uygulanacak.

İzin belgesi almak için 15 gün süre verilen kişi, bu faaliyetine devam ettiği takdirde 500 bin lira cezaya tabi tutulacak. Yeniden kendisine verilen süre sonunda izin belgesi almayan kişiler ise 1 milyon lira para cezasına çarptırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir