Kurum’u eleştirdikleri uygulamayı CHP istismar etmiş… İşte ‘imar barışı’ gerçekleri

 • HABER7

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına Murat Kurum’u göstermesi CHP ve medyasında panik oluşturdu. CHP Grup Başkanvekili ve fonlu Cumhuriyet gazetesi, Murat Kurum’u hedef tahtasına oturttu. CHP’li Günaydın ve Cumhuriyet gazetesi eş zamanlı olarak Murat Kurum’u “imar barışı” uygulaması üzerinden vurmaya kalktı.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “Murat Kurum’un 2019 yılında imar affına imza atan bir bakan olarak tarihe geçtiğini hatırlıyoruz. Böyle bir sicilden sonra ‘Kentsel dönüşümde İstanbul’u dirençli şehir haline getireceğiz.’ diyorlar.” dedi.

Cumhuriyet gazetesi ise aynı gün, “Tartışmalı aday-Çevreyi yok eden bakan” başlıklı manşet haberinde, 2018 yılında kabul edilen imar barışı uygulamasına atıf yaptı. Cumhuriyet’in haberinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte 6 milyon konut için imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi verildi. Bu kararın ardından bakanlık görevine gelen Kurum, bu kapsamda 7 milyon kişinin yararlandığını açıkladı. Riskli yapılara verilen ‘izinlerin’ ardından Kurum bir sene sonra ‘İmar barışı, ‘imar barışına giren yapılar sağlamdır, riskli değildir’ anlamı taşımıyor’ açıklamasını yaptı.” ifadelerine yer verdi.

Fakat gerçekler farklı çıktı.

İMAR BARIŞINA DESTEK VERMİŞLERDİ

TBMM’de 2018 yılında kabul edilen “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” başlıklı düzenleme üzerinden Murat Kurum’u vurmaya kalkan CHP, o dönem bu düzenlemeye destek vermişti.

İmar Affı için kabul oyu veren CHP’li vekiller şunlar:

 • CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık
 • CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak
 • CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir
 • CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş
 • CHP İzmir Milletvekili Musa Çam
 • CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç
 • CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin
 • CHP Tokat Milletvekili Kadim DurmazİMAR BARIŞI CHP’NİN SEÇİM VAADİYDİ

CHP bununla yetinmedi.

CHP’nin 2018 seçim bildirgesindeki vaatler arasında İmar Barışı uygulaması yer almıştı.

Seçim bildirgesinin 214’üncü sayfasında şu 3 vaade yer verilmişti:2015’DE VAAT ETMİŞTİ

CHP’nin 2018‘deki imar affı girişimi ilk seçim vaadi değil. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 6 Ekim 2015 yılında CHP’nin iktidar olması durumunda imar affı getirileceğini açıklamıştı. Pekşen, “Türkiye’de son 5 yıl içinde mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus olmak üzere imar affı getirerek ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz” demişti. 

İMAR BARIŞININ 5 YIL UZATILMASINI İSTEYEN CHP

CHP’li milletvekilleri, 4 Ocak 2023 tarihinde TBMM’ye kanun teklifi sunarak “İmar affının kapsamının genişletilmesini” talep etti. CHP tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifinde 2018 yılında çıkarılan imar barışının 31.12.2017 tarihine kadar olan yapıları kapsadığını belirterek bu tarihin 31.12.2022 tarihine kadar uzatılmasını istedi.

İMAR BARIŞINDAN FAYDALANMAK İÇİN SIRAYA GİREN DE CHP

Bitmedi…

İmar Barışı üzerinden Murat Kurum’u eleştirmeye kalkan CHP ve fonlu medyası, bu uygulamadan defalarca kez faydalandı. Yeniakit gazetesinde yer alan habere göre, CHP’li kurmaylar ve medyadaki uzantılarının, yalan beyanlarla İmar Barışı uygulamasını istismar ederek faydalanmaya çalıştıkları kaydedildi.

İşte İmar Barışı’nı istismar etmeye kalkan CHP’nin bu konudaki skandal işlemleri:

 • CHP’li Aykut Erdoğdu, Çeşme’nin Ildır Mahallesi Günkent Sitesi’nde bulunan lüks villasını kanundan faydalanarak tadilat sınırlarını aşıp malikaneye dönüştürdü.

 • Çeşme Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyesi CHP’li Aybars Yıldırım, otel diye diktiği 29 daireli apartman inşaatı mühürlenip yıkım kararı verilince, yalan beyanla imar barışı belgesi aldı.

 • CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, 2019 yılında eşi Seyhan Büyükerşen adına kayıtlı kaçak villanın 2017’de yapılmış gibi göstererilerek usulsüz şekilde yapı kayıt belgesi aldığı belirtildi.

 • CHP’li İzmir Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın, eşi adına kayıtlı kiraz bahçesine, “kümes ve bağ evi yapacağım” diyerek inşa ettiği havuzlu lüks villasına yasa kapsamına girmediği halde yapı kayıt belgesi aldı. Skandalı ortaya çıkan Karakayalı’nın yapı kayıt belgesi iptal edildi.

 • CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, imar barışını kapsayan son tarih olan 31 Aralık 2017’den sonra 2 katlı evine yaptığı kaçak katı yasal tarihte inşa edilmiş gibi göstererek imar barışına başvurdu.

 • Deprem ülkesinde imar affı mı olur?” diyerek dürüstlük edebiyatı yapan gazeteci Yılmaz Özdil’in ofis ruhsatı olan Bodrum Bitez’deki villasına kaçak eklenti yaparak 142 metrekareden 310 metrekareye çıkardığı tespit edildi.
   

 • Sözcü TV’nin Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Seferihisar’daki 8.3 dönümlük çiftlik evine diktiği 3 kaçak yapı için imar barışından faydalandı.

 • Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu, boğaza nazır villasıyla gündeme gelirken, kardeşi İbrahim Mahiroğlu, Ayvacık’a bağlı Sazlı Köyü’nde denize sıfır mesire yerini Orman Bölge Müdürlüğü’nden 20 yıllığına kiralayarak, imar barışı kapsamında et balık restoranı yaptırdı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir